Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tajemny plan, czyli biblijna teoria spiskowa
Dzięki za odpowiedź. Potwierdziłeś moje przeczucia.
A kim wg judaizmu jest ta postać widziana przez Ezechiela i Daniela?
„Szlachet­ny człowiek wy­maga od siebie, pros­tak od innych.”
Kong Qiu znany jako Konfucjusz
Odpowiedz
(2017-12-15, 07:20 PM)Młodszy brat Szefa napisał(a): Dzięki za odpowiedź. Potwierdziłeś moje przeczucia.
A kim wg judaizmu jest ta postać widziana przez Ezechiela i Daniela?

Nie wiem jak obecny judaizm.

Ale podejrzewa się, że starożytne apokaliptyczne nurty widziały postać Syna Człowieczego jako wysłannika Boga, który przyjdzie na końcu świata (czyli dla nich możliwe, że już niedługo, zanim przeminie jedno pokolenie). Miał on przyjść po to, aby przeprowadzić sąd nad wszystkimi ludźmi, wyprowadzić lud Izraela z rzymskiej niewoli, wynagrodzić cierpiącym ich krzywdy i wprowadzić - tu na Ziemi - Boże królestwo powszechnej szczęśliwości. Niekoniecznie musiał to być człowiek, mógł to być np. anioł pod postacią człowieka.

Cytat:A co do czterech rabinów, to faktycznie jest tam napisane, że jeden umarł, jeden wyszedł cało, trzeci oszalał, natomiast o czwartym nie pisze, że został apostatą-chrześcijaninem. Kolejna ściema.
Fragment zaczyna się słowami, "Czterech weszło do ogrodu" chodzi o Ogród Eden co się tłumaczy jako Ogród Rozkoszy. O jednym z rabinów jest po prostu napisane, że wszedł do ogrodu i podeptał rośliny. Nic więcej.

W innych miejscach Talmudu mamy jednak inne wzmianki o tym rabinie i tam faktycznie jest napisane, że został apostatą z tym, że nie chrześcijaninem a Epikurejczykiem.

Mógłbyś coś więcej o tym fragmencie z epikureizmem? Jakieś namiary? Fabian oczywiście kłamie, w tej legendzie nie ma nic na temat chrześcijaństwa. Ale zaciekawiła mnie z innego powodu.
Odpowiedz
Nie ma jakiegoś konkretnego fragmentu o epikureizmie, po prostu postać o której mowa jest jedną z głównych postaci z opowieści talmudycznych i nazywana jest właśnie Elisza Apikorus.

A żeby być zupełnie uczciwym to trzeba przyznać, że istnieje opinia, że Elisza został chrześcijaninem. Jest to jednak naciągane i mało wiarygodne choćby ze względu na to, że opinia taka pochodzi z czasów pogromów w carskiej Rosji i ewidentne jest próbą oskarżenia Elisz'y o XVIII wieczne prześladowania które utożsamiano z cerkwią.
Można więc upierać się, że nie jest to bezczelne kłamstwo tylko raczej cytowanie niezwiązanej z treścią Talmudu opinii i przedstawienie jej jako obowiązującej doktryny.

Tu masz trochę na ten temat https://en.wikipedia.org/wiki/Elisha_ben_Abuyah#Elisha_an_"Epicurean"

wklej cały link zamiast klikać bo z jakiegos powodu nie działa
Odpowiedz
Eliahu, czy ze ST wynika, że Bóg posługiwał się jakąś osobną/nieosobną osobą (Duchem Świętym), czy raczej udzielał energii/siły/mocy/zrozumienia czyli swojego ducha?
Ciekawie na ten temat wypowiada się wikipedia, (https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Duch_Święty), ale ciekaw jestem jak rozumieli i rozumieją to Żydzi.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości