Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jeść czy nie jeść ?
#1
Dzis 24 grudnia. Obowiazuje scisly post ( nie wolno jesc ) az do wieczora czyli wigili. Ten post ustanowil Bóg czy człowiek ????
Odpowiedz
#2
Jeśli chodzi o KK:
"Według obowiązujących przepisów kościelnych w wigilię Bożego Narodzenia nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jednakże biskupi polscy zachęcają do niego ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w naszym kraju.

Złagodzenie przepisów postnych nastąpiło z chwilą wprowadzenia w 1983 roku nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Zmiany te potwierdził II Synod Plenarny w Polsce, dokładną zaś ich wykładnię przedstawili polscy biskupi w 2003 r. w specjalnym liście pasterskim nt. przykazań kościelnych. Hierarchowie przypominają w nim, że „wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”. Oznacza to, że jeśli ktoś nie zachowa postu w Wigilię, to nie ma grzechu.

Jednak „zachęcamy, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce. Przypominamy też, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia” - napisali w liście biskupi."

Z tego wynika, że nawet KK nie nakazuje tak ścisłego postu o jakim mówisz, tutaj więcej na ten temat

Tak na marginesie zapraszam do zaglądnięcia do wątku o świętach BN, tam można dowiedzieć się, że nie tylko post, o jaki pytasz, ale w ogóle święta BN to wymysł ludzi, nie mający żadnego poparcia w Piśmie Świętym więc odpowiadając na Twoje pytanie:
Jeść na zdrowieWink
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości