Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytania do Eliahu
Eliahu mam do ciebie kilka pytań. Od razu mówię, że pisze z głowy i mogę popełnić parę błędów.

1 Dlaczego Pięcioksiąg jest najważniejszym fragmentem Tanach-u? Skoro Mojżesz zakazał wam brania kobiet z innych narodów a sam wziął sobie murzynkę za żonę. Bóg nie ukarał Dawida za to, że zjadł chleby pokładne. I Bóg kazał Ozeaszowi jeść nieczyste potrawy. Chodzi mi też o to dlaczego Bóg pozwala a nawet nakazuje łamać swoje prawo?

2 O kim według ciebie jest psalm 22? Słyszałem, że Żydzi mają obowiązek zaśpiewać go kiedy ktoś umiera. czy to prawda? Moim zdaniem jest o Jezusie. A według ciebie o kim pisze Dawid?

3 Czym się różni {w obecnym czasach w Izraelu} kapłaństwo według porządku Lewitów od kapłaństwa według porządku Melchizedeka? I czy jest jeszcze jakiś porządek kapłaństwa?

Odpowiedź może być w formie wideo. Szczerze mówiąc wolałbym żeby taka była bo wolę słuchać 10-60 minutowego wywodu niż czytać odpowiedź na kilka stron A4 Chyba, że odpowiedź na te wszystkie pytania jest banalna i zmieści się w kilku zdaniach.

Jakub Łuniewski
Pokój czytającemu i piszącemu
Odpowiedz
Ojej, też bym chętnie poznała odpowiedzi.
Odpowiedz
Odpowiedz
Ciekawa sprawa z tym psalmem. No ale dobrze - to w takim razie o czym mówi ten wers? Że co właściwie zrobił ten lew - odgryzł ręce i nogi? Stanął na rękach i nogach? I o kim mówi psalm - czy to o Dawidzie?
Odpowiedz
Kilka spraw.

Septuaginta (LXX) nie była pod władzą kościoła katolickiego. To jest starożytne tłumaczenie żydowskie na grekę, obecnie używane głównie w prawosławiu. Prawosławie w ogólności nie zabraniało tłumaczenia i czytania Biblii.

Co innego łacińska Wulgata, która jest tłumaczona już bardziej tendencyjnie pod chrześcijańskie proroctwa.

Duża zaleta LXX jest taka, że jest starsza od współczesnego tekstu masoreckiego. Kompletny manuskrypt Septuaginty mamy już z IV wieku, działalność masoretów zaczęła się w VI wieku, a manuskrypty o ile wiem są dopiero z X wieku.

To, że jest starsza oczywiście nie znaczy, że lepiej oddaje tekst oryginalny. Akurat w przypadku Ps 22:16 jest kontrowersja. W LXX jest "wykopali" (to samo słowo co w Mt 25:18). Masorecki ma "jak lew". Zwoje z Qumran różni ludzie różnie czytają.

Tak naprawdę to nie wiemy jak wyglądał w tym miejscu oryginał Smile
Odpowiedz
Ok rozumiem. Dzięki za odpowiedź. Na przyszłość: podpisuje się pod każdym materiałem więc używanie mojego imienia zamiast nicku jest mile widziane. 
Ciekawą rzecz porusza Mateusz mówiąc o Septuagincie i o tym, że nie wiemy do końca jak wyglądał oryginał teks. W katolickiej biblii jest komentarz, że "Tłumaczenie "przebodli" opiera się na najstarszym tłum. greckim"  Jeżeli dobrze rozumiem co napisali to okazuje się, że słowo przebodli znalezione jest w najstarszym obecnie znanym tłumaczeniu starszym nawet od tekstów Hebrajskich. Septuaginta była tłumaczona prze 72 pisarzy którzy tłumaczyli ją oddzielnie i potem porównali teksty i były niemal identyczne. Więc myślę, że można jej zaufać. 

Co do wulgaty to faktycznie jest to tłumaczenie niekiedy durne.
Odpowiedz
Dziękuję, Eliahu.
Pod koniec tej bardzo ciekawej wypowiedzi wspominasz o zachowaniu niektórych osób na forach. Długie lata byłam na protestanckim forum (na katolickich nie bywam) i sama doświadczyłam złego potraktowania mnie, kiedy tylko zadawałam niewygodne pytania. Z protestantami nie można w ogóle rzeczowo rozmawiać na tematy Biblii, bo natychmiast wylewa się na człowieka szambo.
Skąd więc mamy wiedzieć, jak jest faktycznie, skoro takich przekrętów dopuszczono się przy tłumaczeniach?!
Twój wkład, twoje tłumaczenie jest po prostu bezcenne dla osób, które chcą jednak znać prawdę.
Masz też rację mówiąc, że tłumaczenia, a nawet pokusiłabym się o słowo: wersje, NT (a także ST) są bardzo różne. I ciągle nie ma zgody właściwie w wielu kwestiach między różnymi odłamami chrześcijaństwa. Są natomiast bezpardonowe walki na słowa, niewybredne epitety katolicko-protestankie. Prawosławni raczej mają to w nosie i idą swoją drogą. Mocno mieszają ŚJ, ale z tego co wiem, nie uznaje się ich za chrześcijan...podobnie adwentystom odmawia się tej nazwy...No, jakaś totalna masakra. Właśnie te podziały skłoniły mnie do ponownego przyjrzenia się mojej wierze (a może już niewierze).
Sorki za offtop.
Jestem ci wdzięczna za wyjaśnienia.
Odpowiedz
Samara, czym musi charakteryzować się człowiek, albo ugrupowanie religijne by uznać ich za chrześcijan?
Odpowiedz
Cytat:katolickiej biblii jest komentarz, że "Tłumaczenie "przebodli" opiera się na najstarszym tłum. greckim"  Jeżeli dobrze rozumiem co napisali to okazuje się, że słowo przebodli znalezione jest w najstarszym obecnie znanym tłumaczeniu starszym nawet od tekstów Hebrajskich.

W LXX tam nie jest "przebodli", tylko "kopali" (oryxan). To samo, co w Mt 25:18 jest przetłumaczone jako "poszedł i rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana". Ale niektórzy twierdzą, że to kopanie można też rozumieć jako przebicie i dlatego tak to tłumaczą na inne języki. Mi się to wydaje naciągane pod tezę, ale nie wiem, nie znam się na grece i na hebrajskim, żeby to zweryfikować.

Cytat:Jeżeli dobrze rozumiem co napisali to okazuje się, że słowo przebodli znalezione jest w najstarszym obecnie znanym tłumaczeniu starszym nawet od tekstów Hebrajskich.

Są teksty hebrajskie starsze od znanej Septuaginty, np. niektóre zwoje z Qumran. Ale jest ona starsza od tekstu współczesnego, czyli masoreckiego.

Żydowscy uczeni, zwani masoretami, po prostu uporządkowali i ujednolicili tekst hebrajski we wczesnym średniowieczu i ten tekst jest bazą do dzisiejszych przekładów "z oryginału". Ale miejscami jest on trochę różny od tekstów krążących w starożytności.

Cytat:Septuaginta była tłumaczona prze 72 pisarzy którzy tłumaczyli ją oddzielnie i potem porównali teksty i były niemal identyczne.

To jest legenda. A nawet gdyby była prawdą, to dotyczyła tylko tekstu samej Tory z III w. p.n.e. Resztę dodano do tłumaczenia potem (w II-I wieku p.n.e.).
Odpowiedz
(2018-08-17, 10:22 AM)Samara napisał(a): I ciągle nie ma zgody właściwie w wielu kwestiach między różnymi odłamami chrześcijaństwa.
Nie ma i nie będzie i bardzo dobrze, że tak jest. Róznorodność daje różne możliwości, a ode mnie zależy co wybiorę.

Cytat:Są natomiast bezpardonowe walki na słowa, niewybredne epitety katolicko-protestankie. Prawosławni raczej mają to w nosie i idą swoją drogą. Mocno mieszają ŚJ, ale z tego co wiem, nie uznaje się ich za chrześcijan...podobnie adwentystom odmawia się tej nazwy...No, jakaś totalna masakra.
I dlatego na Nieprofesjonalnych można pytać do woli i kwestionować do woli bo tu prawie sami amatorzy, amatorzy w sensie za SJP "3. osoba mająca upodobanie w czymś, lubiąca coś;"
O wiarę nie walczymy, wiarę mamy, albo nie, co kto woli, każdy ma wybór i to każdego osobisty wybór i każdego osobista sprawa w co wierzy lub nie wierzy.

To czy ktoś jest chrześcijaninem czy nie, wynika z jego zachowania, a nie nazwy ugrupowania do którego należy czy poglądów. Ugrupowanie można zmienić i poglądy też, ale jak się kogoś zmiesza z błotem to już się tego nie odwróci bo żal czy niechęć pozostanie, gdzieś tam głęboko w środku.

Mówić można dużo i pięknie, poglądy można mieć bardzo poprawne i idealistyczne, ale i tak ostatecznym miernikiem naszej wiary czy niewiary jest nasze zachowanie  w danej sytuacji, a nie co myślimy, że byśmy zrobili w danej sytuacji.

Cytat:Właśnie te podziały skłoniły mnie do ponownego przyjrzenia się mojej wierze (a może już niewierze).
O i to jeden z pozytywnych skutków różnorodności, taka "retrospekcja" jest jak najbardziej wskazana, moim zdaniem, bo lepiej nie wierzyć wcale niż wierzyć ślepo w cokolwiek i komukolwiek ponieważ według tego w co ja wierzę ostatecznie każdy odpowie za siebie, swoje postępowanie za swoją wiarę, a nie za wiarę innych ludzi. Może się mylę, ale tak wierzę. I moim zdaniem tylko taka "świadoma" wiara może przynosić owoce, takie czy inne, ale jakieś.
Po to mamy wolną wolę i mózg, aby z nich korzystać śmiało.

Cytat:Sorki za offtop.
W dyskusjach najlepsze są offtopyWink

P.S. Dzięki za wyjaśnienia Eliahu. Fajno, że jesteś z nami nieprofesjonalistamiWink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości