Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Credo dla wszystkich Chrześcijan
Wczoraj myślałem w co musi wierzyć człowiek żeby mógł być nazwany chrześcijaninem. A dziś wchodzę na forum i widzę komentarz Daniela "Czym musi charakteryzować się człowiek, albo ugrupowanie religijne by uznać ich za chrześcijan?" Tak myśląc wymyśliłem credo które obejmuje najważniejsze cechy chrześcijaństwa. Jeżeli z czymś się nie zgadzacie lub uważacie, że jeszcze coś jest ważne to piszcie. A jeżeli się zgadzacie ze wszystkim to też napiszcie. Może napiszemy razem doskonałe credo. Ale nie przedłużając:
d - dodane
e - Ewentualne/niekonieczne/nie stanowiące centrum wiary

Wierzę, że jest jeden wieczny Bóg{1}
który stworzył wszystko {2}
który jest miłosierny, litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność i sprawiedliwy {3}

Wierzę w Jezusa który przyszedł w ciele i jest {4}
Zbawicielem, Mesjaszem i moim Panem {5}
Który narodził się z dziewicy, {6e}
i został ukrzyżowany za moje grzechy. {7}
Zmartwychwstał i wstąpił do nieba i powróci na ziemię. {14d}
Który wyznaczył cztery posługi:
Apostolską, prorocką, ewangelizacyjną, pasterską{9e}

Wierzę w Ducha świętego 
którego darami są:
Słowa poznania, słowa mądrości, wiara, mówienie językami, tłumaczenie języków 
prorokowanie, uzdrawianie, czynienie cudów i rozpoznawanie duchów. {10}
A ludzie którzy z nim żyją są:
miłosierni, radośni, pokojowi, cierpliwi, uprzejmi, dobrzy, wierni, łagodni i opanowani. {11}

Wierzę, że zmartwychwstanę i zostanę zbawiony
nie z czynów, nie z wiary ale
Z łaski przez żywą wiarę z której wypływają uczynki {12}
A zbawiony będę żyć z Bogiem. {13}

{1 Iz 43, 10-13}{2 Rdz 1}{3 Wj 34, 5-9}{4 1 J 4,2}{5 Łuk 2, 11}{6e Łuk 1, 27}{7 Hbr 10, 10-12}{9e Ef 4, 11}{10 1 Kor 12, 6-11}
{11 Ga 5, 22-23}{12 Ef 2, 8 i Jk 2, 26} {13 Ap 21, 3}{14d Mk 16 1-8 i 19}
Odpowiedz
Fajnie ująłeś temat.
Jak dla mnie do szerszej dyskusji, czy może dopracowania jest sprawa ta:"Który wyznaczył cztery posługi:
Apostolską, prorocką, /.../{9}"
oraz ta:" mówienie językami, tłumaczenie języków
prorokowanie, /.../ czynienie cudów /.../ {10}"
Może się czepiam, ale ... uważam, że Apostołów było 12 i finito (Pawła nie zaliczam do grona 12-tu), proroctwa ustały, wypełniły się (tzn. prorokowanie w sensie biblijnym, ale oczywiście czekamy na wypełnienie się reszty proroctw),
języki ustały, a to obecnie słyszymy czasami to jakiś bełkot, nie słyszałam ani nie czytałam nigdy, aby ktoś tłumaczył te "języki", więc...
Jakie cuda masz na myśli?
Odpowiedz
Co do czterech posług to pomimo tego, że się nie z tobą nie zgadzam bo uważam, że dalej są prorocy i apostołowie. To mogę się zgodzić, że to jakie funkcje ustanowił Jezus nie stanowi "centrum religijnego i dodam do tego ustępu "e""

Co do darów są ludzie którzy uzdrawiają itd. Ale nawet jeżeli nie wierzysz w to, że takie rzeczy się dzieją cały czas. To te credo w ogóle się nie odnosi do tego czy to trwa dalej czy nie. Ten punk odnosi się do tego czy wierzysz w to, że Duch święty może cię uzdrowić/zesłać wizje w każdej chwili.

Wyjaśniłem? Jeżeli teraz jest wszystko jasne to napisz czy byś się zgodziła z takim credo.
Odpowiedz
Bardzo dobre credo moim zdaniem.
Mógłbym się pod nim podpisać, gdybym zastanawiał się nad tym czy kwestia wiary w poszczególne czy ogólne dogmaty czyni kogoś chrześcijaninem.
Moim zdaniem nie czyni.

Co prawda nie w temacie, choć może co nieco,  ale mnie od zawsze interesuje i frapuje pytanie, nie w co powinien wierzyć człowiek, aby nazwać go czy uznać chrześcijaninem czy też, aby siebie uważał za chrześcijanina, tylko jaki powinien być człowiek, aby inni widzieli w nim chrześcijanina.

Bo wszyscy chrześcijanie w podstawowych kwestiach wierzą podobnie. Czyli z takim ogólnym credo, jakie przedstawiłeś Kuba, moim zdaniem zgodzą się wszyscy chrześcijanie z wszystkich denominacji ponieważ nie zawiera szczegółów, które te denominacje różnią.

I to jaki jest człowiek uważający siebie za chrześcijanina, albo jaki jest człowiek, którego inni uważają za chrześcijanina nie zawsze jest kompatybilne z tym czy inni widzą w nim chrześcijanina, zgodnie z tym, że chrześcijanin powinien być solą i ledem tudzież halogenem
Wy jesteście solą ziemi (...) Wy jesteście światłem świata» (Mt 5, 13. 14)

I jak słusznie, moim zdaniem piszesz w swoim credo w punkcie 12, że uczynki wypływać powinny z wiary, ale czy wypływają to kwestia działania Ducha Świętego, jak myślę, to można sobie zadać pytanie ilu chrześcijan tak naprawdę spełnia w swoim życiu codziennym credo, które zostawił Jezus m.inn w wyżej wymienionym wersecie.
Czy naprawdę chrześcijanie to światło świata i sól ziemi?
Czy naprawdę spełniamy ten postulat:
"Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie"
Oby, ale coś mi się zdaje, że wystarczy zapytać niewierzącego, albo wierzącego inaczej czy taki jest skutek uważania siebie za chrześcijanina i otworzy buzię ze zdumienia bo takich cudów nie widział....
Ale, jako się rzekło, to tylko dygresja i ściana płaczu, jak to kiedyś fajnie nazwał Konq.Wink

Ciężka orka przed tymi, którzy chcą się uważać za chrześcijan bo chrześcijaństwo to nie tylko deklaracje, a raczej to w ogóle nie deklaracje, choć od deklaracji się zaczyna.
Chrześcijaństwo to robienie tego co kazał Jezus, bez kompromisów i wymówek.
Bo moim zdaniem tylko do tych, którzy wykonują, Jezus ostatecznie się przyzna

A tak poza tym wszyscy zdrowiBig Grin
Żarcik
Odpowiedz
@Tizment.90
Po powtórnym przemyśleniu sprawy stwierdzam, że ja też się z sobą nie zgadzam. Z moim poprzednim wpisem.
Zgadzam się z twoim credo.
Kwestia np.mówienia językami nie jest kluczowa.
Te moje uwagi poprzednie napisałam, bo mam złe skojarzenia. Spotkałam się z takimi opiniami/naukami wśród protestantów, że każdy! wierzący (prawdziwie) musi uzdrawiać, mówić językami, głosić itd.itd. Otóż uważam takie poglądy za zwodnicze. Spotkałam się też z głupim poglądem, że każdy musi być uwolniony od wszelkich chorób, nałogów itp. Bo jak nie, jak zmaga się z czymś to nie jest zbawiony i nie nawrócił sie prawdziwie.
Te poglądy i nauki mocno mi wypaczyły postrzeganie wielu spraw i dopiero wygrzebuję się z tego.
Dlatego cię przepraszam. Te moje wątpliwości nie mają wiele wspólnego z twoim opisaniem "credo" - jest ok.
@Gerald
Bardzo trafne spostrzeżenia.
Zauważyłam, że ludzie mocno z sobą walczą właśnie na doktryny, na jakieś nauki i bronią "do krwi ostatniej" swoich denominacji, a nie patrzą na to, jak się zachowują. Wszystko to dzieje się z Biblią w garści, cytaty sypią się obficie, a że przy okazji gnębi się i poniża drugiego szczerze wierzącego i oddanego Bogu człowieka, to już bez znaczenia. I to jest faktycznie ściana placzu.
Zastanawia mnie jedno: dlaczego znam tak wiele osób niewierzących, które mogłyby świecić przykładem w dobrym, miłosiernym postępowaniu, a chrześcijanie mówią: nie jest zbawiony - więc potępić, odtrącić, skoro z takim gadasz to też do piekła. Przeciez to jakaś tragedia.
Nie jesteśmy światłem świata, nie jesteśmy solą ziemi. Wystarczy popatrzeć na postępowanie przywódców chrześcijańskich i ludu bożego. To jest tragedia.
Odpowiedz
@Samara
Szczerze współczuję ci, że spotkałaś takich ludzi. To prawda, że chrześcijanie lubią rzucać się epitetami to smutne.

I naprawdę życzę ci żeby tacy protestanci nie stali na twojej drodze. Jezus nikogo nie potępił a oni uważają, że mają do tego prawo. ehhh.

Ps
Zapis "i powróci i oddzieli sprawiedliwych od niesprawiedliwych a sprawiedliwym da swoje królestwo {8}" Zmieniam na i powróci na ziemie bo wśród chrześcijan jest duża rozbieżność co do tego kto idzie na sąd a kto nie bo Jezus powiedział, że kto w niego wierzy nie idzie na sąd. Więc z powodu tej rozbieżności zmienię ten punkt
Odpowiedz
(2018-08-19, 11:41 AM)Samara napisał(a): @Gerald
Bardzo trafne spostrzeżenia.
Zauważyłam, że ludzie mocno z sobą walczą właśnie na doktryny, na jakieś nauki i bronią "do krwi ostatniej" swoich denominacji, a nie patrzą na to, jak się zachowują. Wszystko to dzieje się z Biblią w garści, cytaty sypią się obficie, a że przy okazji gnębi się i poniża drugiego szczerze wierzącego i oddanego Bogu człowieka, to już bez znaczenia. I to jest faktycznie ściana placzu.
Zastanawia mnie jedno: dlaczego znam tak wiele osób niewierzących, które mogłyby świecić przykładem w dobrym, miłosiernym postępowaniu, a chrześcijanie mówią: nie jest zbawiony - więc potępić, odtrącić, skoro z takim gadasz to też do piekła. Przeciez to jakaś tragedia.
Nie jesteśmy światłem świata, nie jesteśmy solą ziemi. Wystarczy popatrzeć na postępowanie przywódców chrześcijańskich i ludu bożego. To jest tragedia.
Czyli jak widzę mamy podobne doświadczenia.
Cytat:Te poglądy i nauki mocno mi wypaczyły postrzeganie wielu spraw i dopiero wygrzebuję się z tego.
Dzięki Bogu mi udało się"wygrzebać" i Bóg podsunął mi, zdawałoby się, bardzo prosty sposób, aby nie zwariować i się nie zwichrować.
Przestałem opierać się na "naukach" ludzi, po prostu słucham jakiś wykładów sporadycznie, a nawet rzadziej niż sporadycznie. A nawet jeszcze rzadziej...znaczy w ogóle, wychodząc z założenia, że co miałem usłyszeć to już usłyszałem, zgodnie zresztą z tym o czym pisał Paweł w 2 liście do Tymoteusza czy Jakub w swoim liście, że nie można być wiecznym studentemWink
Ponieważ każda denominacja znajduje jakiś punkcik w Biblii, na którym opiera swoją ideologię i rozdmuchuje ten punkcik do niebotycznych rozmiarów, szukając dla niego potwierdzenia( dla tego punkciku właśnie), aby uzasadnić swoje istnienie i czymś się wyróżnić od innych denominacji.

Ale przede wszystkim bardziej staram się skupiać na swoim zachowaniu niż zachowaniu innych chrześcijan

Nie takie to proste, jakby się zdawało, i dlatego napisałem, że się staram, ale jak sobie to człowiek uświadomi to jakiś taki zdrowszy jest
Trzymaj się i miłego dzionkaWink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości